O belgesel Türkiye'de (!)

 

Ermeni lobisinin baskısıyla yayından kaldırılan

belgesel Türkiye'de gösterilmeye başladı...

Amerikalı yönetmen Marty Callaghan tarafından çekilen “Ermeni İsyanı” adlı belgesel Ermeni lobisinin baskısıyla ABD’deki televizyonlarda gösterilmeyince Türk Tarih Kurumu devreye girdi. Kurum, belgeseli satın alarak sitesinde yayınlamaya başladı.

 

AMERİKALI yönetmen Marty Callaghan, pek çok Amerikalı’nın 1. Dünya Savaşı sırasında Ortadoğu’da yaşananları bilmediği düşüncesiyle 2006’da “Ermeni İsyanı 1894-1920” adlı, belgesel çekti. Yönetmen Callaghan, Türk, Amerikan, İngiliz arsivlerinin yanı sıra Türk, İngiliz ve Amerikan tarihçilerle röportajlar yaptı, arşivlerdeki film ve fotoğraflardan yararlandı. Ancak aradan geçen zaman boyunca belgesel Amerika’daki televizyonlarda yayınlanamadı..

KONGREDE GÖSTERİLDİ

Habertürk'ten Tülay Şubatlı'nın haberine göre,

belgeselin hiçbir TV kanalında yayınlanmamasının arkasında Ermeni lobisinin olduğu ileri sürülürken, film, geçen yıl ABD Kongresi’nde gündeme geldi. Ermeni iddialarına yer veren “Aghet-Bir Soykırım” adlı belgeselin gösterilmesinin ardından, Türk kuruluşları da harekete geçti.

Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi bu belgesele

yanıt olarak aynı binada Callaghan’ın çektiği belgeseli yayınladı.

Amerikan televizyonlarında ambargo uygulanan belgesel için Türk Tarih Kurumu devreye girdi. Belgeselin tarihi gerçekleri objektif olarak anlattığını belirten Türk Tarih Kurumu Ermeni Masası Müdürü Prof. Dr. Kemal Çiçek “Yönetmen Callaghan Türkiye’ye geldiğinde o zamanki başkan Yusuf Halaçoğlu’yla da röportaj yapmıştı.

Belgeselciyle iletişimimiz hiç kopmadı.

Belgeselin televizyonla da yayınlanmadığını öğrenince geçtiğimiz aylarda

"Türk Tarih Kurumu olarak filmi satın aldık” dedi.

4 DİLE ÇEVRİLDİ

Türk Tarih Kurumu’nun internet sitesinde yayınlanmaya başlayan belgesel Türkçe’nin yanı sıra Arapça ve Fransızca’ya da çevrildi. Dünyaca ünlü tarihçilerle röportajların yer aldığı belgeselde, Yusuf Halaçoğlu’nun ve Devlet Arşivleri Genel Müdürü Yusuf Sarınay’ın yanı sıra Louisville Üniversitesi’nden Prof. Justin McCarthy de konuşuyor.

 

1 saatlik belgeselde,

2 milyondan fazla Ermeni,

Türk, Kürt ve Azeri’nin

hastalık, açlık, soğuk ve katliamlar sonucu öldüğü anlatılıyor.

Ermeni İsyanı: 1894-1920

 

 

 

 

 

 

 

19. yüzyıl sonunda, Ermeni milliyetçileri, Batılı siyasî idealler ve kendi vatanlarını kurma arzusuyla kışkırtılmış olarak, Osmanlı İmparatorluğu’na karşı isyan etmeye başladı. 1. Dünya Savaşı patlak verdiğinde, Rus birlikleri Türkiye’nin doğusunu işgal etti ve pek çok Ermeni onların saflarına katıldı. 1915 itibarıyla, Hıristiyan Ermeniler ve Müslümanlar arasındaki çatışma trajik bir kan gölüne döndü. Sonraki beş yıl içinde, iki milyondan fazla Ermeni ve –Türk, Kürt ve Azeri– Müslüman hastalık, açlık, soğuk ve katliamlar sonucu öldü. Bu bir saatlik program bu korkunç çatışmanın ayrıntılarını incelemekte, gerekçelerini açıklamakta ve Batılı güçlerin bu çatışmada oynadığı kilit rolü ortaya koymaktadır.

 

Ermeni İsyanı 1894-1920 ;

Türk, Rus ve Amerikan kaynaklarındaki arşiv filmlerini ve fotoğraflarını kullanmakta

ve aşağıda belirtilen uzmanlar ile yapılan görüşmeleri içermektedir:

Norman Stone, Bilkent Üniversitesi Tarih Bölümü

Yusuf Halaçoğlu, Gazi Stratejik Araştırmalar Merkezi (GSAM) Müdürü

Justin McCarthy, Louisville Üniversitesi Tarih Bölümü

Yusuf Sarınay, Devlet Arşivleri Genel Müdürü

Seçil Karal Akgün, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Tarih Bölümü

Stanford Shaw, Bilkent Üniversitesi Tarih Bölümü

© Copyright 2006 Tempus Fugit Productions

 

VİDEO ALTTA....

Ermeni İsyanı (1894 - 1920)

http://www.youtube.com/watch?v=LqITjkQhfHc

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !